Inspiration » Litteratur » Balladen om Marie

Balladen om Marie

Balladen om Marie

Af Arnold, Tonni


Anmeldt af Lene Poulsen.

Har du lyst til at læse en biografi om Marie Krøyer og hendes to mænd P.S. Krøyer og Hugo Alfvén, så er muligheden her.

Bogen giver et nuanceret billede af datidens forhold i perioden fra Maries fødsel i 1868 til hendes død i 1940.

Marie var i datiden forhadt af mange bl.a. for sin skilsmisse fra P.S. Krøyer til fordel for komponisten Hugo Alfvén, men i denne bog får vi et helt andet billede af hendes liv og bevæggrunde for skilsmissen. Vi får også en indgående beskrivelse af hendes liv efterfølgende med Hugo Alfvén og skilsmissedramaet nogle få år før sin død.

Researcharbejdet har været meget omfattende og der findes mange kildehenvisninger, som understøtter bogens positive billede af Marie.

Bogen er også interessant i sin skildring af kvinders generelle position som kvinde, ægtefælle, kunstner og deres retsstilling ved skilsmisse.

Udover et en spændende historie om Marie Krøyers liv får vi samtidig et interessant indblik i det danske kunstnermiljø i samme periode, idet Marie's omgangskreds havde berøring indenfor både kunst, teater, litteratur, arkitektur og musik.

Biografien er et interessant stykke Danmarkshistorie og en fantastisk god indgangsvinkel til at kende historien bag mange af P.S. Krøyers billeder.

 

Lån den på biblioteket


Hvad synes du?

Avatar