Inspiration » Litteratur » Jane Austen-klubben
Anmeldt af Line Hoffgaard.
5 kvinder, 1 mand og 1 læsekreds! Det er, hvad der skal til for at skabe en underholdende roman, der tangerer mod at være en moderne sædeskildring om seks almindelige menneskers liv i med- og modgang.
Sylvia er netop blevet forladt efter 32 års ægteskab. Hendes smukke datter Allegra er lesbisk og har kæresteproblemer. Prudie er en 30-årig fransklærerinde, der tilsyneladende er lykkeligt gift, men som alligevel fantaserer om sex med andre mænd. Jocelyn er læsekredsens stifter og mest af alt vild med sine hunde og hundeudstillinger. Bernadette er læsekredsens ældste medlem på 67 år, men måske den yngste af sind - hun opfører sig i alt fald som en på 17 år. Eneste mandlige medlem er Grigg, som holder mest af sci fi romaner. Dette umage persongalleri har dog én ting til fælles: deres kærlighed til Jane Austens romaner. De ser alle noget forskelligt i Austens romaner, og som der står i prologen "vi har alle vores private Austen".
Romanen følger læsekredsen i ca. ½ år, hvor de på skift mødes hos hinanden for at diskutere Austens romaner. Fowler leverer ikke kun en indføring i Austens romaner. Det er ligeså meget en rejse ind i disse seks personers private liv og et billede på det moderne samfund og hverdagsliv.
Fortvivl ikke, hvis ikke du er velbevandret i Austens forfatterskab! Du kan sagtens få en god læseoplevelse ud af det alligevel. Men hvis du har lidt forhåndskendskab kan der næsten gå sport i at fortolke de sammenhænge, der måske/måske ikke er mellem læsekredsens medlemmer og Austens romanfigurer.
Selve konceptet er godt! Fowler griber fat i den store interesse, der i disse år er pga. filmatiseringerne af Austens romaner, og læsekredse er blevet "in" igen! Bagerst i bogen er der et resume af Austens 6 romaner samt spørgsmål til diskussion. Jeg kan ikke lade være med at være en smule skuffet over, at der ikke var mere "Austen" i romanen, men uanset det så er det god underholdning.

