Venner og uvenner i børnehøjde

Højtlæsningsbøger om venskab, konflikter og følelser for børn fra 3 til 7 år

At få en ven kan være noget af det bedste i verden. Men venskaber kan også være svære at finde rundt i, især når man er lille. Der kan opstå misforståelser, jalousi og skænderier, og nogle dage kan man føle sig udenfor eller savne nogen at lege med.

Her har vi samlet højtlæsningsbøger, der hjælper jer med at tale om alt det, der følger med at have venner. I bøgerne møder I børn og figurer, som oplever glæden ved nye venskaber, prøver at dele og samarbejde, bliver uvenner og finder modet til at sige undskyld. Det er historier, der ligner situationer fra børns hverdag og giver jer et naturligt udgangspunkt for at tale om følelser og fællesskab.

Når I læser sammen, får barnet mulighed for at genkende sig selv i fortællingerne og sætte ord på det, der kan være svært at forklare. Måske står I midt i en konflikt, måske skal der findes nye venner, eller måske er der bare brug for en god historie om at høre til.

Gå på opdagelse i temaerne herunder og find bøger, der passer til netop jeres barns oplevelser. Højtlæsning kan være en tryg vej til at forstå både sig selv og andre.